SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

narzędzia

Email Drukuj PDF

Zdecydowałem się na publikację z budowy kolejnej "Pasji 800" wg projektu pana Janusza Maderskiego.

Osobiście spędziłem wiele godzin podpatrując zdjęcia i czytając artykuły budujących amatorów. Pomocne jest to bardzo, zatem dokumentuje moją pracę dla następnych amatorów chcących rozpocząć dużą frajdę z budowania jachtu dla siebie.

Składam szczególne podziękowania dla moich poprzedników , którzy już pływają własnymi jachtami lub będą pływali niebawem i opublikowali wiadomości z zakresu użytych materiałów , narzędzi i jak to robili czyli potoczne: co, czym , jak i gdzie..

Moja Pasja 800 jest balastowa i tylko to ją wyróżnia technicznie od dwóch poprzednich oraz utrzymana będzie wewnątrz w tonacji mahoniu sapeli czyli będzie można porównać stylistykę mahoniu i dębiny , ponadto zamierzam zastąpić sklejkowe fronty jaskółek na lite drewno.

Na początek kilka informacji dla osób kompletnie nie związanych z pracami ,że tak to określę manualnymi

Jachty drewniane wykonane są w 95% z drewna oraz sklejki i potrzebujemy narzędzi ręcznych i elektronarzędzi do obróbki tego rodzaju materiału. Na fotografii „złote rączki” bez trudu rozpoznają większość asortymentu . Potencjalni budowniczowie, którzy nigdy nie trzymaliście młotka w dłoni nie martwcie się, ponieważ z łatwością nauczycie się obsługi tych narzędzi co najwyżej na początku zepsujecie trochę materiału, taka cena za naukę. Oczywiście można obyć się bez wielu tych zabawek, ale wpłynie to na jakość wykonanej pracy oraz czas budowy może też prowadzić do frustracji początkujących.

Na fotografii:

Piła (można się obyć ale trzeba latać do stolarza jak przypili strata czasu)

gróbosciówka(można się obyć ale trzeba latać do stolarza jak przypili strata czasu)

zagłębiarka z prowadnicą, cholernie pomocna- można dostać w marketach castorama itp.

Frezarka górno wrzecionowa w połączeniu ze stolikiem(daje nam mini frezarkę dolnowrzecionową) czyni cuda bardzo fajna rzecz, ja stolika nie robiłem sam, kupiłem w sklepie internetowym Unimax.

Wyrzynarka to podstawa

Strugi ręczne (niekonieczne, ale dla hobbystów i umiejących je obsługiwać, ostrzyć norze, są fantastyczne)

Strug elektryczny

Szlifierki: oscylacyjna i taśmowa tzw czołg wiele nim zrobicie

Do tego oczywiście frezy, piły ręczne, dłuta, przyrządy traserskie itp.

Przy budowie jachtu należy wliczyć w budżet zakup wielu z tych elektronarzędzi, ponieważ bez nich naprawdę jest trudno. Jakich producentów elektronarzędzia kupować? to temat rzeka i pozostawiam ten problem przyszłym budowniczym.

 

Na fotografiach narzędzia opisane powyżej:

piła

Increase

gróbościówka

Increase

Zagłębiarka z prowadnicą-świetna w cięciu prostoliniowym, formatowaniu węzłówek ,sklejki ,drewna itp

Increase

Frezarka górno wrzecionowa w połączeniu ze stolikiem tworzy mini frezarkę dolnowrzecionową

Increase

 

 

elektronarzędzia

Increase

narzędzia ręczne

Increase

 

Prawie 100letnia strugnica stolarska , wydobyłem ją gdzieś z pod Łowicza przez allegro za 180 zł(z wyglądu nadawała się do spalenia)udało mi się ją przywrócić do życia i służy fantastycznie.

Increase

 

 

Ten artykuł nietypowo poświęcam narzędziom wydaje mi się podstawowym w budowie jachtu oczywiście nigdy ich dosyć. W następnej częsci już budowa.

 

Pozdrawiam T.K.

 

Poprawiony: niedziela, 24 listopada 2013 11:11  

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?



Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.