SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Patenty i porady PANTOGRAF Z RECYKLINGU

PANTOGRAF Z RECYKLINGU

Email Drukuj PDF

Witam chcialbym pokazac jak w łatwy i tani sposób można zrobic sobie samemu PANTOGRAF.
Na początku chciałbym wyjaśnić dlaczego nie daje zarobić firmom produkującym Pantografy, a więc jestem młodym chłopakiem który zawsze miał problemy z gotówką, ale za to nie miał problemu z pomysłami więc wpadłem na pomysł że zrobie go sam.
Wybrałem się na hurtownie farb przy której był złom, pochodziłem troszke po placu i znalazlem kawałek kątownika ok 1.2m, kawalek obok znalazłem ławke szkolną (nogi miała zrobione z profili 1cm na 3cm) wiec tez sie przyda, kolo domu trwa budowa domu sasiada wiec podeszlem czy nie maja moze troche bednarki na zbyciu. Udało sie wiec mam najpotrzebniejsze rzeczy.Zabieram sie za robote.

Gdzieś koło domu znalazłem kawałek kantówki drewnianej 14x14cm służyła mi jako podstawa Pantografu zeby nie robić niepotrzebnych dziur w jachciku. Kątownik przyciąłem na 4 równe części po 30cm i nawierciłem w nich po 3 dziury na każdej ze ścianek.

Dwa kątowniki przymocowałem do kantówki,

następnie profile też pociąłem na równe części i zespawałem po dwie do kupy. Wiertarka do ręki i znowu wiercenie. Po wywierceniu dziur w profilach czas na przymiarke.

Wszystko było wporządku tylko z jednej strony profil zachaczał o kantówke więc szlifierka w ręke i szlifujemy. Teraz czas na skręcenie prowizoryczne. Nawet dość to wygląda więc jest też dalsza motywacja. Do wystających profili przykryciłem kolejne kątowniki (podstawa mocująca deske Pantografu).

Ok teraz cos trzeba zrobić żeby się mi to wszystko ładnie podnosiło do góry, bo zwisało strasznie. Czas wziąść bednarke w obroty. Wiercenie dziur, przykręcenie i próba czy to zdaje egzamin. Nawet nie bylo źle. Wyszlifowałem po dwa "zamki" tak aby mogło się mi to wszystko zawiesić. I znowu montaż.

Malowanie i Pantograf gotowy. Deskę sklejke znalazłem jak jechałem do pracy na wystawce gr ok 2.5cm. Napisałem ten wątek bo może też ktoś szuka w internecie jak można sobie coś zrobić samemu bo to naprawde dużo bardziej cieszy. Do skręcenia pantografu użyłem śrub 8 i nakrętek samokontrujących.

Koszt jaki poniosłem to:

KĄTOWNIK- 7zł

PROFIL- 10zl

BEDNARKA- od sąsiada

ŚRUBY I NAKRETKI- były w warsztacie

DESKA- z wystawki

FARBA W SPRAY- 17zl i TROCHE CHĘCI

Pozdrawiam Tomek Grzybowski

Poprawiony: piątek, 15 maja 2015 23:36  

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.