SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Patenty i porady żagiel zrób-to-sam cz.2

żagiel zrób-to-sam cz.2

Email Drukuj PDF

ciąg dalszy tłumaczenia.

Krok 3: Wytyczanie obwodu

Increase

Increase

Jest to po prostu proces rysowania czegoś w pełnym rozmiarze. Kluczowe wymagania dla tego obszaru obejmują:
• Wystarczająco miejsca dla żagla, a także miejsce aby rozłożyć tkaninę plus jakieś listwy przymiarowe których będziesz używać do rysowania krzywych
• podłoga do której można wbić pinezki
• czystość i dobre oświetlenie
To jest mały żagiel, więc dla wygody wytyczam go w moim salonie. Zbyt późno odkryłem że mój salon nie ma wystarczająco dużo miejsca dla  listew przymiarowych, ale znalazłem sposób obejścia.
Nowoczesne żagle dakronowe  są skonstruowane prawą stroną do góry dla szczęścia, ale ze względu na mój układ mebli musiałem zrobić to  lewą stroną do góry. (Chociaż nadal uszyłem wzmocnienia, banty i kieszenie na listwy do prawej stronie).
Pierwszym krokiem jest  narysowanie kształtu  prostymi liniami, wciskając pinezki do podłogi na każdym z narożników żagla. Jeśli podłoga ma widoczne deski jak moja, warto jest zrównać lik wolny ze szparami w podłodze, ponieważ będziesz zwijać  materiał odpowiednio do liku wolnego. Powinienem powiedzieć, że nie miałem na to miejsca, więc wyrównałem mój lik przedni do  jednej  z desek. Lepsze to niż nic!
Wziąłem wymiary prostej linii liku przedniego, liku wolnego i dolnego z rysunku  i zrobiłem odpowiedniej długości sznur z pętlami na każdym końcu do dokładnie tych samych wymiarów. Użyłem jakiejś starej nierozciągliwej  linki ze spectry od kite’a. Kluczowa jest nierozciągliwość. Po odmierzeniu długości wbiłem pinezkę w podłogę oznaczając róg halsowy aby następnie wykorzystując odpowiednio liny od kite’a zlokalizowałem i przyszpiliłem róg fałowy  i szotowy. Na zdjęciach ta linia jest różowa.
Następnie ułożyłem obwód z jakiegoś elastycznego bawełnianego sznurka, tak aby powstały dwie linie wokół . Nierozciągliwa różowa linka od kite’a przedstawia wymiary prostoliniowe, a rozciągliwy bawełniany sznurek wkrótce otrzyma wymiary krzywych krawędzi.
Teraz użyłem bawełnianego sznurka i więcej pinezek na oznaczenie miejsca głowy żagla, wybrzuszenia liku wolnego, położenia krzywej liku dolnego i przedniego zgodnie z projektem żagla.
Wreszcie, trzeba przypiąć linkę reprezentującą szew halsowy. Linia ta przechodzi od rogu halsowego do liku wolnego i przecina lik wolny pod kątem prostym. Użyłem kątownika prostopadle do  linii liku wolnego, aby znaleźć tę lokalizację. Ta linia jest ważna! Materiał jest rozplanowany prostopadle do  liku wolnego ponieważ tkanina nie rozciąga się (znacznie) wzdłuż tej osi, a tym samym utrzymuje lik wolny mocno pod napięciem. (Orientacja tkaniny, rozciągliwość i jej skutki są istotne w żaglomistrzostwie. Aby uzyskać więcej informacji na temat elastyczności tkaniny elastycznością wzdłuż wątku, osnowy i skosu, patrz The Sailmaker's Apprentice napisane przez Emiliano Marino.)
Ponieważ nie byłem w stanie zakończyć żagla w jeden wieczór a nie chciałem w środku nocy nadziać palca na szpilki, przykleiłem wokół sznurka bawełnianego taśmę malarską upewniając się że odnotowałem takie szczególne punkty  jak wybrzuszenie liku wolnego  i zaokrąglenia krawędzi.

Krok 4: rozwijanie tkaniny

Całe wytyczanie zrobione, nadszedł czas, aby rozciągnąć tkaninę!

Zacznij od szwu halsowego, rozwijając tkaninę od liku wolnego do liku przedniego. Wepnij  kilka szpilki w tkaninę, aby utrzymać ją na  miejscu. Daj wokoło wystarczająco dużo naddatków na każdej krawędzi na banty i przesuwanie tkaniny i  na poszerzenie szwów (następny krok); Zostawiłem sobie około 4 cale z każdej strony. Teraz wytnij!

Następnie przyklej kawałek taśmy dwustronnej wzdłuż górnej krawędzi tkaniny. Używam półcalowych szwów (zakładek na szwy) w tym żaglu, więc kupiłem pół cala szeroką taśmę krawiecką klejąca. W ten sposób nie musiałem mierzyć, po prostu musiałem się upewnić, że moje krawędzie tkaniny były wyrównane do krawędzi taśmy.

Nie zdejmuj jeszcze podkładu z taśmy!

Teraz obróć  swoją tkaninę o 180 stopni i zwiń w kierunku liku, pracując do góry w kierunku głowy żagla. Upewnij się, że krawędź linii tkanin pokrywa się z krawędzią taśmy, pozostawiając półcalowy naddatek na szew. Przypnij go wzdłuż, wytnij i umieścić kolejny pasek taśmy dwustronnej wzdłuż jego górnej krawędzi , ale znowu nie zdejmuj jeszcze  taśmy zabezpieczającej.

Obróć rolkę 180 stopni, rozwiń w kierunku liku przedniego, i kontynuuj pracę tam i z powrotem w ten sposób, dopóki nie rozłożysz od szwu halsowego do głowy żagla.

Po dotarciu do końca aż do głowy żagla, wróć do szwu halsowego i pracuj w kierunku liku dolnego. Robione to jest w ten sposób, aby pomieścić duże stożki liku dolnego, głównie w fokach i genuach, ale również od czasu do czasu w grotach. Z perspektywy czasu myślę, że na tym konkretnym żaglu nie trzeba tego robić w dwóch połowach.

Tak czy inaczej, rozwijaj tkaninę wzdłuż szwu halsowego do  liku dolnego w taki sam sposób jak poprzednio, ale tym razem umieść klejącą taśmę krawiecką  na nowej rozwijanej tkaninie, a następnie wsuń go pod  rozłożoną tkaninę, aby utrzymać zakładki szwów  ułożone w tym samym kierunku

Krok 5: Zaznaczanie użytecznych miejsc

Z tkaniną ułożoną i przypiętą to czas, aby zaznaczyć ważne punkty na naszym żaglu

Są to:

• Głowa żagla

• róg halsowy

• róg szotowy

• punkty wybrzuszenia liku wolnego

• punkty zakrzywienia liku  dolnego

• punkty zakrzywienia liku przedniego

• miejsca gdzie każdy szew styka się z obwodem żagla

• miejsce na każdym szwie gdzie zaczyna poszerzenie szwu

Używam ołówka, aby zrobić te znaki. To chyba dobry pomysł, aby dopisać adnotację przy znaku.

 

Krok 6: Wyklejenie taśmą wszystkich szwów prostych

Na żaglu Rookie, wszystkie szwy są poszerzone w większym lub mniejszym stopniu, zarówno na liku przednim i wolnym. Jednakże każdy szew zawiera również część w środku żagla, który jest prosty równe pół cala szerokości szwu. W tym miejscu, sklej te proste części dwustronną taśmą klejącą

Ponieważ odnotowałeś lokalizację poszerzenia szwu w poprzednim kroku, wiesz, gdzie każda część jest prosta. Wepnij pinezkę w szwie na zewnątrz po obu końcach części prostoliniowej aby zabezpieczyć przed przesuwaniem się podczas pracy. Unieś płótno na środku, odklej podkład klejącej  taśmy tylko  na prostym odcinku, i wygładź tkaniny na nim.

Przetrzyj szew aby upewnić się, że jest sklejony. Mam małe narzędzie do przecierania, które zrobiłem, ale możesz również użyć coś co jest ciężkie, gładkie i okrągłe lub drewnianą łyżkę

 

 

 

Poprawiony: niedziela, 25 lutego 2018 16:06  

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.