SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Patenty i porady żagiel zrób-to-sam cz.3

żagiel zrób-to-sam cz.3

Email Drukuj PDF

Krok 7: Rysowanie poszerzeń szwów

 

Szwy na szerokości żagla są poszerzone w celu nadania żaglowi zakrzywionego  kształtu. Odnieś się do projektu żagla dla określenia lokalizacji i wielkości poszerzenia szwu.
Poszerzenia szwu liku wolnego są zwykle małe i proste, dając tylko odrobinę napięcia na pliku wolnymi, aby zapobiec jego łopotaniu. Równie dobrze możesz zrobić je jako pierwsze, ponieważ są one tak łatwe. Na żaglu Rookie poszerzyłem szwy liku wolnego o jakieś 1\16 cala. Na skrzyżowaniu szew-lik wolny odmierz 1/16 cala od istniejącego szwu, weź coś prostego i narysuj linię prostą do punktu początkowego poszerzenia szwu który zaznaczyłeś  wcześniej.
Poszerzenie szwu liku przedniego, szczególnie na szwie halsowym, nie są ani małe ani proste, dając duży wpływ na kształt żagla. Dlatego nie możesz używać prostej  aby narysować linię, trzeba zgiąć elastyczną listwę dla tworzenia płynnej krzywej. Nie mogłem być marudą, pójść do sklepu i kupić odpowiedni kijek, więc użyłem nieduży drewniany kołek, który miałem pod ręką. Tradycyjne są listwy drewniane, ale coś, co jest proste, sprężyste i łatwo się ładnie ugina, nawet krzywe, będą działać.
Najpierw zrobimy szew halsowy. To największy i najważniejszy aby otrzymać właściwy kształt  i ten, który nadaje ton innym szwom ku górze liku przedniego.
Odnosząc się do projektu żagla oznacz lokalizację  poszerzania szwu na skrzyżowaniu szew-lik przedni. Wbij pinezkę na początku poszerzania szwu, a drugą pinezkę gdzie krzyżuje się z likiem przednim. Połóż listwę na zewnątrz tych szpilek, i powoli zginaj w kierunku istniejącego szwu, aby w końcu w ładnym łuku i gładko przejść do istniejącego szwu w środkowej części żagla. Przypnij go!
Nie jest sztuką dokonywanie tych łuków. Bardziej radykalne wygięcie listwy będzie ptworzyć żagiel z "pełniejszym wejściem." Prostsza listwa będzie utworzy "płaskie wejście." Żagiel z pełniejszym wejściem może produkować więcej energii w lżejszych wiatrach, a płaskie wejście jest bardziej odpowiednie dla mocniejszych  wiatrów. Ale pamiętaj, to jest mały żagiel na małej łodzi z wąskimi szwami. Zrobiłem mój lekko pełniejszy, bo nie przewiduję że ktoś będzie  żeglować 8 stopowym Rookie przy  5 stopniowym wietrze.
Zakreśl ołówkiem wzdłuż listwy, a następnie usuń listwę i pinezki. Przejdź do następnego szwu w górę do liku przedniego, odmierz, zaznacz i przypnij. Chociaż to poszerzenie szwu będzie mniejsze niż poszerzenie szwu halsowego, będziemy chcieli aby  krzywizna listwy była zgodne z krzywizną halsową. Innymi słowy, nie chcesz radykalnie wygiętej listwy w szwie halsowym i prostej w następnym. Chociaż poszerzenie szwu jest mniejsze, wyczuj łukowatość  listwy i staraj się o podobne zakrzywienie co w poprzedniej.
I tak dalej, aż do góry liku przedniego.
Dla żagla Rookie mamy tylko trzy szwy, a tylko dwa z nich mają poszerzone szwy dające jakiekolwiek skutki, więc jest to dość łatwe zadanie! Byłoby to jednak  trudne, aby uzyskać spójność na wielkim żaglu z dużą ilością szwów.

Krok 8:  Klejenie taśmą

Increase

Usuń wszystkie pinezki z żagla!

Zacznijmy znów z poszerzaniem szwu liku wolnego. Są łatwe, więc możesz spróbować tego przed przejściem do większych na liku przednim.

Usunąłeś wszystkie szpilki? Dobrze.

Podnieś płótno, usuń podkład z taśmy, i pracuj z punktu startowego poszerzenia szwu, powoli w kierunku liku wolnego, delikatnie zakrzywiając i sklejając tkaninę razem wzdłuż narysowanej linii. Tkanina nie chce tego robić gdy leży płasko na podłodze, więc może trzeba ją wstrząsnąć lub nieco wcześniej podwiać wentylatorem. Najważniejsze aby upewnić się, że szew jest sklejony równomiernie wzdłuż narysowanej linii i nie ma pęcherzyków między taśmą a materiałem wskazujących na rozbieżności. Kiedy skończysz zepnij zszywaczem tuż przy liku wolnym, aby upewnić się, że szew się nie rozejdzie.

Po skończysz z likiem wolnym, przejdź do szwu halsowego, a następnie pracuj kierując się ku górze liku przedniego.

Teraz spójrz! Twój żagiel już nie leży płasko na podłodze!

 

Korzystając z okazji, zakrzątnij się z dwoma pomocnikami i zróbcie "próbne zawieszenie." Z każdym z was na rogu, podnieście żagiel z podłogi i trochę go napnijcie. To Ci pozwoli zobaczyć kształt, a w szczególności wszystkie pęcherzyki, zmarszczki lub nierówności w szwach. Ponieważ jeszcze nic nie jest zszyte, można odkleić część i poprawić!

Krok 9: Przyrównywanie żagla z powrotem do rysunku
Kolejny krok jest dla mnie frustrujący. Musi być lepszy sposób. Być może ktoś z was w komentarzach może mnie oświecić.
Musimy przyrównać nasze żagle powrotem do rysunku. Problemem jest to, że  żagiel nie będzie już pasować bo nie leży płasko i jego wymiary uległy zmianie ze względu na poszerzanie szwów (szczególnie wzdłuż liku przedniego). To jest najważniejsze dla tkaniny  aby biegła prostopadle do prostej liku wolnego, więc sprawdźmy czy jest dobrze a potem martwmy się o resztę.
Pierwszym krokiem jest przypięcie głowy żagla. Następnie przypnij  róg szotowy, pamiętając że znak na tkaninie nie będzie w jednej linii z tym na podłodze. Nie na siłę, aby nie rozciągać lub zniekształcić tkaniny. Zrób to  tak blisko, jak to tylko możliwe, przy zachowaniu szwów biegnących prostopadle do liku wolnego. Możesz użyć oznaczeń wybrzuszenia liku wolnego które zrobiłeś wcześniej; nie będą one w jednej linii z tymi już na podłodze, ale daje więcej punktów które Ci pomogą.
Wreszcie, przejdź do rogu halsowego i podwiej go w górę i w dół aby zaczerpnąć powietrza pod żagiel. Niech róg halsowy opadnie naturalnie i przypnij go tak blisko, jak można bez rozciągania lub zniekształcania materiału. Użyj oznaczeń zaokrąglenia liku dolnego i zaokrąglenia liku przedniego, które pomogą Ci zrobić to tak blisko, jak to tylko możliwe.
Gdy masz go przypiętego, usuń  oznaczenia o  rogu szotowym, halsowym, wybrzuszeniu liku wolnego i zakrzywieniu krawędzi, które wykonałeś wcześniej. Były po prostu po to, aby pomóc podczas tego kroku. Zaznacz nowe pozycje rogu szotowego i halsowego.
Następnie użyj czystej miotły do zmiecenia nadmiaru tkaniny do środka żagla, z dala od jego brzegów. Nie będziesz w stanie zrobić tego idealne, ale będziesz w stanie dokonać pewnych ulepszeń.
Bądź pewien że będziesz marszczył czoło w trakcie tych czynności.

Krok 10: Narysuj krzywą liku przedniego

Increase

To jest dobra zabawa!

Krzywa liku przedniego jest ważnym elementem projektowania żagla. Poprzez zaokrąglenie krawędzi  liku przedniego, a następnie połączeniu go z prostym masztem,  żaglowi może być nadany kształt. Wielkość wyoblenia w każdym punkcie żagla zależy od Czarów Starego Żaglomistrza, lub, dla reszty z nas, formuł które biorą pod uwagę miarę pożądanego kształtu i cięciwy żagla w tym miejscu. Te można znaleźć w książkach o szyciu żagli, takich jak „Sailmaker’s Apprentice”.

Po pierwsze, postaraj się lik przedni położyć jak najbardziej płasko. Możesz to zrobić poprzez zamiatanie miotłą w kierunku środka żagla podczas przypinania tkaniny w pobliżu liku przedniego jak tylko zacznie się spłaszczać. Inaczej, być może lepiej jest odpiąć róg szotowy i przy czyjejś pomocy złożyć w harmonijkę o 1 stopę za likiem przednim. (Przejdź od razu do sekcji o zamocowaniu taśmy do liku przedniego, aby zobaczyć jak to wygląda.) Nie zrobiłem metodą składania w harmonijkę, ale prawdopodobnie zrobię tak, jeśli będę szył kolejny żagiel dla  Rookie.

Jeśli nie usunąłeś starych punkty zaokrąglenia liku przedniego żagla, zrób to teraz (to była po prostu pomoc w wyrównywaniu w poprzednim kroku).

W tym momencie mógłbyś  zwyczajnie wziąć pomiary zaokrągleń liku przedniego z rysunku żagla, oraz oznaczyć je na żaglu. Następnie możesz użyć długiej listwy aby zagiąć wspaniałą, majestatyczną, czarująco piękną krzywą poprzez te punkty. To jest to, co zaplanowaliśmy dla Rookie.

Wtedy odkryłem, że moja listwa była większa niż mój salon. O nie!

Więc wpadłem na plan B, który zobaczysz! Chociaż nie mogę powiedzieć, że był lepszy niż metoda listwy drewnianej, to  działał! Jeśli zdarzy się, że nie masz jakiejś długiej listwy, możesz spróbować tej metody.

Ja już sporządziłem projekt żagla w skali w programie Adobe Illustrator, i miałem czas w oprogramowaniu zginać miłą, uczciwą krzywą Beziera przez punkty  zaokrąglenia liku przedniego. Innymi słowy, ja już praktycznie wykonałem prace, które w innym przypadku byłyby wykonane z listwy. Tak więc poprzez Illustrator, zmierzyłem odległość pomiędzy krzywą liku przedniego i linią prostą liku przedniego dla każdej stopy wzdłuż całej długości liku przedniego.

Dobrze, że uratowałem moją różową linię prostą liku przedniego!  Przypiąłem do żagla, i umieściłem obok taśmę mierniczą. Dla każdej stopy liku wolnego wykreśliłem krzywą korekcji, którą mogłem zmierzyć w moim dokumencie programu Adobe Illustrator i oznaczyć ołówkiem.

Następnie wziąłem długą  2 calową  taśmę, i przypiąłem w wykreślonych punktach. Więc zaczął się długi, żmudny proces sprawdzania płynności krzywizny taśmy i stopniowego poprawiania. Przykucnij. Zmruż oczy. Zdejmij okulary. Nałóż okulary. Stań na krześle. Przesuń taśmę w jednym miejscu. Wbij około 70 szpilek. Powtórz.

Cały proces zajmuje lekko 45 minut, może godzinę, ale to działa!

Gdy mam taśmę ładnie zakrzywioną, poprowadziłem ołówkiem wzdłuż niej pojedynczą linię  i przeniosłem się do krzywej liku dolnego.

 

Krok 11: Rysowanie krzywej liku dolnego

Ten żagiel ma luźno latający lik dolny co oznacza, że nie jest połączony z bomem za wyjątkiem rogu halsowego i szotowego. Dlatego krzywa liku dolnego nie może być stosowana do wymuszania kształtu żagla jak lik przedni; krzywa liku dolnego w tym żaglu jest prawie całkowicie kosmetyczna.
Krzywą liku dolnego opisano jedynie jako jeden punkt w pewnej odległości od rogu halsowego i z pewnym przesunięcie od prostej linii liku dolnego. Ponownie użyłem miotły do zamiatania dla wyprostowania liku dolnego tak prosto jak mogłem to zrobić, z ograniczonym sukcesem. Znów, ponieważ nie mam listwy która mieści się w moim pokoju, użyłem taśmy. Ponieważ tym razem  krzywa była krótsza i czysto kosmetyczna, zrobiłem to na oko. Niemniej spędziłem trochę cennego czasu aby wyglądała dobrze, ale nie było to tak usilne, jak dla liku przedniego.
W przeciwieństwie do liku przedniego, który będzie z taśmą, używam 3/4  cala złożonego pasa tkaniny na liku wolnym. Aby to pomieścić, narysowałem  jedną linię wzdłuż  taśmy  - to moja linia zagięcia i kontur gotowego żagla. Następnie ustawiłem  cyrkiel na 3/4 "szerokości, i prowadziłem  wzdłuż krawędzi taśmy, upewniając się, aby utrzymać kąt prosty do taśmy. *  To jest linia, którą będę  ciąć. Upewnij się, że wyraźnie opisałeś linię cięcia vs linii zagięcia na żaglu!
* Pan Matematyka mówi, " czy nie sądzisz że  cyrkiel  powinien być pod kątem prostym do stycznej z krzywą taśmy?"

Krok 12: Narysuj krzywą liku wolnego

Increase

Tak,  już wiesz, że lik wolny  tego żagla jest wybrzuszony i wspierany przez listwy. Ale czy wiesz, że między tymi listwami lik jest rzeczywiście lekko wgłębiony ? To prawda! Utrzymuje lik ładnie i mocno, zapobiegając łopotaniu.

Po pierwsze, należy zaznaczyć bieżące rozmieszczenie punktów wybrzuszenia z rysunku na podłodze (i usunąć wszelkie resztki z pierwszej rundy oznakowania).

Następnie wbić szpilkę w każdym punkcie.

Teraz musimy zdecydować się na wielkość zagłębienia. Miałem leżący obok kawałek 1/8 "  średnicy  stalowego pręta, więc wybrałem 1/8" ze względu na lenistwo, co można zobaczyć w następnych krokach.

Dla każdego segmentu liku wolnego, wyrównaj metrówkę do już wpiętych szpilek, znajdź punkt środkowy między nimi i wepnij inną w punkcie środkowym.

Teraz z 1/8 " prętem:, połóż go na zewnątrz dwóch szpilek końcowych, ale od wewnątrz szpilek w punkcie środkowym. Voila! Utworzyłeś 1/8" wgłobienie bez konieczności pomiaru, wykorzystując średnicę pręta.

 

Lik wolny również dostanie 3/4 " zakładki, więc zaznacz linię zagięcia wzdłuż listwy i użyj (cyrkla?), aby zaznaczyć linię cięcia na linii 3/4" po zewnętrznej

 

 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.