Witam
czy zamiast paćkać się w E5+PAC+ krzemionka mozna zastosować inne wodoodporne kleje poliuretanowe do drewna np;
chemolan B-45
chemolan-4-M( nisko pieniacy), lub
B-45 WT KLEJ DO WIOSEŁ.
dlaczego pytam? tańsze i o wiele mniej pracochłonne przy klejeniu, spoina wodoodporna, elastyczna, o ile chemolan B-45 nadaje się do klejenie wilgotnego ( giętego) drewna dając przy tym spienioną spoinę, tak chemolan-4-M stosuje się wyłącznie do suchego drewna, spoina mało spieniająca się wypełniająca wszystkie ubytki w materiale, najlepszy wydaje się B-45 idealny dla szkutników, W w/w skelach wystarczy posmarować klejek jedną stronę, docisnać i trzyma. Jeżeli są jakieś przeciwskazania do klejenia kadłubów to może choć nadadzą się do wklejania wręg, podłużników i zabudowy wewnętrznej. W/w kleje są krajowej produkcji cena ok 15 zł za 1 kg.
Innym wriantem sa porównywalne kleje produkcji niemieckiej:
http://www.multibond.pl/multibond-3321_klej_poliuretanowy.htm trzeba klikać prawy , górny róg- lista produktów,
pozdrawiam
Kupowanie silnika zaburtowego - jak się nie wpuścić w "maliny"« poprzednia | następna »Jak/czym napompować odbijacze?! |
---|
Komentarze
Ma ktoś jakieś doświadczenia?
Bardzo dobrze napisane Można kleić szafki, listewki półeczki i wszystkie inne duperelki.
Inaczej mówiąc nie stosować nigdzie do połączeń konstrukcyjnych - do klejenia elementów konstrukcyjnych wziąć epoxyd
Skleiłem kiedyś kratownicę podestu w ogrodzie poliuretanowym D4B4 Soudala. Pięknie wypełnił niedokładności pasowania i wyglądało bardzo solidnie, po czym po roku używania (chodziliśmy po tym podeście) wszystkie klejenia były luźne bo wypienienie "się skaszaniło" na szczęście było oprócz klejenia skręcone wkrętami.
Czyli reasumując te wypieniające się nie są do połączeń konstrukcyjnych (czytaj bardzo ważnych przenoszących duże siły
Pozdrówki
Adam
Ty nie kompinuj. Ty się "paćkaj" w żywicy.
Epoxyd to epoksyd. Doświadczenia to można robić na klejeniu szuflad w domu a nie na łódce. Jeszcze w dodatku swojej.
Ja tek kombinowałem z klejeniem skrzynki mieciowej i co?! - po wlaminowaniu jej do kadluba okazuje się, ze zaczyna klej puszczać.
I mam alternatywę: - skręcić śrubami albo wyciąć i wstawiać nową skrzynkę.
Pozdrawiam,
Jędrek P.
Pozdrówki
Adam
Nie ma takiej możliwości , żeby dobrze spasowane elementy sklejone klejem np. Soundal poliretanowy D4 mogły się rozwastwić . Podstawową zaletą klejów spieniających jest bardzo mocne wiązenie klejonych elementów oraz łatwość usuwania naddatków kleju z powierzchni klejonej. Tak jak pisałem podstawową wadą tych klejów jest " niezalewanie" niedopasowanych klejonych powierzchni, co skutkuje późniejszym przeciekami :(
mili Panowie I Wy macie rację, i ja mam rację, ale jak to mawiają żydzi jednocześnie nie możemy mieć racji.
Przegadałem kupę czasu z technologami interchemolu
wytwórnia min klejów poliuretanowych Są różne chemolany,B od tych najprostszych 40, do wersji 4/m i kleju o specjalnie powiększonej wytrzymałości ex.MW2 klej typowo konstrukcyjny, czy klej B 45 WT stosowany przez Szmaglińskiego do klejenia drewna na styk do wyrobu wioseł, które jak wszyscy wiemy znakomicie trzymają, pomimo ,moczenia w wodzie. Wszystkie w/w kleje z serii chemolan mają klasą D 4 różnią się ilością spienienia, trzymają jak cholera.
Oczywiście nie zaryzykuje ich do klejenie skrzynki mieczowej, czy elementów mających stały kontakt z wodą, ale elementy o dużych powierzchniach będące wewnątrz jachtu jak najbardziej. Niemcy używają porównywalnych klejów do budowy Hausbootów.
Taa epoksydy są najlepsze, ale i też najdroższe, i najupierdliwsze do przygotowania powierzchni. Dlatego będę je stosował tam gdzie muszę. Panowie te kleje kosztują u wytwórcy ok 15 zł za kg, porównywalne niemieckie multibond. ok 40-50 zł
pozdrawiam
http://www.leroymerlin.pl/produkty/klej-epoksydowy-transparent-dragon,1140179673,1307703828.html
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.