SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Porady i plany Potrzebuję porady Jak ocieplić jacht?

Jak ocieplić jacht?

Email Drukuj PDF

Witam, Buduję jacht na bazie stalowej łodzi rybackiej.

Zbudowałem już nadbudówkę ze sklejki którą zamierzam pokryć z zewnątrz laminatem.

Czy znacie jakiś sposób na docieplenie kadłuba i nadbudówki?

Ocieplenie natryskowe nie wchodzi w rachubę ponieważ za ocieplenie samego kadłuba firmy liczą sobie powyżej 1500 zł.

Wymyśliłem, aby do stalowego kadłuba przykręcić sklejkę która będzie ścianami kabiny. Pomiędzy stalową burtą a sklejkową ścianką pozostanie ok 10 cm pustej przestrzeni którą wypełnie pianką poliuretanową.

Czy takie rozwiazanie będzie odpowiednie?

Co do drewnianej nadbudówki wymyśliłem aby między sklejkę zewnętrzna a boazerię wewnętrzną włożyć wełnę mineralną. Czy taka zamknięta przestrzeń nie będzie gniła?

 

Poprawiony: niedziela, 09 marca 2014 01:13  

Komentarze  

 
#1 Dziadu 2014-03-09 19:57
Wełna mineralna musi być wentylowana i do tego celu się nie nadaje, będzie się zawilgacać.
Proponuję płyty styroduru lub zwykłego styropianu miedzy blachę i drewno.
Ja mam tak zrobione i jest bardzo dobrze. Robota prosta, szybka i w miarę czysta. W porównaniu z piankowaniem płyty zawsze możesz wyjąć aby dostać się do kadłuba, puszczenie nowych instalacji etc.
 
 
#2 karol 2014-03-10 21:31
Ale styropian nie wypełni całej przestrzeni między kadłubem a wewnętrzną ścianką a pianka tak. Wilgoć będzie się miała gdzie skraplać. Pianka wypełniłaby całą przestrzeń, nie zostaiwając miejsca dla powietrza.
Widziałem że angielskie narrowboat są ocieplane pianką natryskową.
Co do grzebania tam to w przeciagu 10 lat raczej to nie nastąpi, więc nie ma co się przejmować czy będzie to demontowalne.
 
 
#3 Administrator 2014-03-10 22:04
Karolu - oczywiście że możesz wypełniać pianką- ale wyłącznie zamknięto - komorową. Absolutnie nie nadaje się do tego pianka z gatunku budowlanych - jeśli miałbyś ją stosować to lepiej nie rób nic.

Sam napisałeś: Ocieplenie natryskowe nie wchodzi w rachubę ponieważ za ocieplenie samego kadłuba firmy liczą sobie powyżej 1500 zł. czyli nie ma innej możliwości ocieplenia pianką. Jeśli myślisz o zmieszaniu 2-składnikowej pianki ręcznie i wlaniu pomiędzy ścianki to koniecznie ustaw kamerę i sfilmuj efekt. Powstanie piękny balon :-).
Dziadu - w komentarzu powyżej podał Ci najprostszy sposób ocieplenia styrodurem tym bardziej że możesz sobie przykleić ten styrodur do ścianki.
O ocieplaniu pianką Wojtek pisze tu:
szkutnikamator.pl/index.php/motorowy-albatros-1000s-budowa/988-jesie-2013

Propozycja Dziadu jest znacznie łatwiejsza w wykonaniu choć może mieć pewne wady.
Z drugiej strony ocieplanie drewnianej nadbudówki trochę mija się z celem jako że ciepło właściwe drewna jest dobre a i przewodność cieplna właściwie zerowa..

Pozdrówki
Adam
 
 
#4 Dziadu 2014-03-11 10:08
Pianka zamknięto-porowa byłaby najlepsza, ale cena i wcześniej wspomniane przeze mnie mankamenty.
Moja łódka ocieplona jest styropianem 5 cm i dziobowa styrodurem chyba 3cm. Ocieplenie jest zrobione tylko powyżej linii wodnej celowo. Najczęściej pływamy tylko wiosna - lato - jesień. Wykorzystuje ciepłotę wody jeśli jest zimno na zewnątrz woda"grzeje". Nie ma mowy o kondensacji pary wodnej poniżej linii wodnej, mam tam gołą blachę. Reszta jest przykryta drewnem głównie sklejką 5 - 8 mm. Dach nadbudówki ze sklejki, na to herex 8 mm i laminat epoksydowy. Daszek jest niezniszczalny.
Płyty montuje się bardzo łatwo i szybko i nie trzeba ich wcale przyklejać wchodzą na wcisk jak się dobrze przytnie. Nie ma mowy o kondensacji pary wodnej. Jedyną jaka mam to jak jest bardzo zimno na zewnątrz i nie włączę ogrzewania to na szybach. Ze znanych mi łódek moja jest sucha jak pieprz. Oczywiście odpowiednia wentylacja jest też ważna.
Wstawiam zdjęcie z płytami styroduru w dziobowej przed położeniem sklejki (wstawię jak dojdę co jest nie tak z wstawianiem).
Adam, drewno z tą zerowa przewodnością cieplna to trochę przesada, ale ma takie ciepło właściwe, że para się nie kondensuje.
 
 
#5 Dziadu 2014-03-11 10:11
 
 
#6 Mariusz 2014-12-21 22:11
Witam
Czytałem że można ocieplić burty dociętą tanią karimatą 1,5 cm gr, naklejając ją na burtę klejem do tapicerek, a na to dopiero naklejamy tapicerkę.
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.